Dechový orchestr Haná

Dechový orchestr Haná

Vyučující: František Tkadlec, Eliška Tkadlecová

V bývalé LŠU Přerov působil v 70. letech velmi úspěšný žákovský symfonický orchestr. Z tohoto tělesa se vyčlenili žáci hrající na dechové nástroje, k nim se připojili jejich učitelé, a tak vznikl základ nové dechovky. Pod vedením p. uč. Antonína Hudečka tento dechový orchestr poprvé vystoupil veřejně při oslavách 1. máje v Přerově v roce 1975.

V následujících letech soubor žil sice ve stínu svého většího symfonického bratra, ale svými vystoupeními při oslavách 1. máje a na různých menších akcích se pomalu dostával do povědomí posluchačů. V polovině 80. let již vystupoval na koncertech v Městském domě v Přerově po boku ostatních orchestrů a souborů v LŠU. Vrcholem tohoto období byla účast na 1. ročníku přehlídky dechových orchestrů „Čermákovo Vysoké Mýto“. A hned při své soutěžní premiéře se DO Haná, jak byl orchestr mezitím pojmenován, stává vítězem přehlídky.

Na počátku 90. let došlo v důsledku politických a společenských změn v naší zemi také ke změnám v přerovské LŠU. Jejich výsledkem bylo také další zlepšení podmínek pro fungování dechovky. Kvalita orchestru se nadále zvyšuje a pomalu také narůstá počet hráčů.

V roce 1994 opouští po 19 letech dirigentské místo v DO Haná p. uč. Hudeček a na jeho místo přichází p. uč. Vladimír Vojkůvka. Za jeho řízení se dechovka rozrůstá do obsazení velkého dechového orchestru a jeho pole působnosti se pomalu začíná rozšiřovat. Stává se pravidelným účastníkem kulturních a společenských akcí nejen v Přerově a jeho okolí, ale představuje se např. na festivalu v Dačicích či dalších ročnících „Čermákova Vysokého Mýta“. V roce 1997 je hostem mezinárodního Českého hudebního tábora mládeže. Členové DO Haná jsou zároveň důležitými a velmi uznávanými členy a zakladateli orchestru tohoto tábora.

Na začátku roku 1998 však Vladimír Vojkůvka musel ze zdravotních důvodů náhle ukončit své působení v ZUŠ a řízení orchestru po něm převzal p. uč. František Tkadlec.

Nyní je dechový orchestr Haná jedním ze souborů přerovské ZUŠ B. Kozánka, má v plném obsazení 50 členů a v posledních letech si vybudoval pevné místo mezi dechovými orchestry. Ve svém repertoáru má kapela skladby od renesanční doby až po současnost, od klasické české a moravské dechovky po jazzové a swingové úpravy, pochody i rozsáhlé koncertní skladby. V roce 2004 se stala vítězem krajského kola soutěže ZUŠ ve své kategorii.

Silnou devizou orchestru je schopnost organizovaně pochodovat, a proto se stává vyhledávanou doprovodnou kapelou pro skupiny mažoretek. S mažoretkami z Přerova, Olomouce, Jeseníku nebo Ostravy rozšířil své pole působnosti i za hranice naší republiky a procestoval v posledních letech mnoho míst Evropy. V Itálii jsme po vystoupení rádi slyšeli „bravo Čeko“, ve švýcarském Lausanne jsme společně s mažoretkami Rytmus Ostrava sklidili úspěch při „veřejné zkoušce“ na břehu Ženevského jezera. V Paříži orchestr vystupoval v době konání Mistrovství Evropy v kopané 1998. Na francouzské Riviéře jsme hráli v letovisku Port Barcarés, tři dny jsme bydleli v Cannes, městě filmových festivalů, a vystupovali v jeho okolí. Na festivalu v Carpentras nám pořadatelé vyhradili čas přesně o půlnoci a 1 500 posluchačů v hale nás vyprovázelo skandovaným potleskem vstoje. V roce 2003 na evropském Grand Prix mažoretek v polském Opole byl náš soubor vybrán jako jediná doprovodná kapela pro 800 zúčastněných mažoretek.

V domácím prostředí orchestr pravidelně vystupuje na školních koncertech a posluchači se s ním setkávají při různých oslavách a společenských akcích pořádaných městem (např. Promenádní koncerty v parku Michalov). V roce 2005 v rámci oslav 30. výročí založení jsme uspořádali Slavnostní koncert v Městském domě, kde si celkem zahrálo cca 100 současných i bývalých hráčů orchestru.

Další informace o DO Haná můžete najít na jeho vlastních stránkách.

Dotazy posílejte na e-mailovou adresu .