Hra na saxofon

Saxofon

Vyučující: Jiří Horváth, Pavel Skopal, Karel Walta

Saxofon je hudební nástroj vyrobený z kovu, avšak patří mezi nástroje dechové dřevěné. Jeho tvůrcem je belgický nástrojař Adolf Sax, který ve svých 25-ti letech obdržel na svůj vynález dne 28. 6. 1846 patent (od toho také jeho pojmenování).

Nástroj je kombinací klarinetu (zvuk vzniká chvěním jednoduchého plátku) a hoboje, od kterého převzal prstoklad. Vyrábí se z mosazi a má plný, měkký chvějící se tón, který může snadno přecházet z extrémně silné dynamiky do jemných, tichých nuancí. Jeho zvuk je ze všech hudebních nástrojů nejvíce podoben lidskému hlasu.

Po svém vzniku měl mezi obdivovateli takové příznivce jako byli Berlioz, Rossini a Napoleon. Při dalším vývoji a zdokonalování nástroje vznikly jeho nové varianty – soprán sax, alt sax, tenor sax a baryton sax.

Ve 20. a 30. letech 20. století objevují saxofon také jazzoví hudebníci. Experimentují s jeho zvukem a frázováním. Někteří zjišťují, že saxofon je schopen vyjádřit jejich nejhlubší pocity lépe než kterýkoliv jiný nástroj. Zřejmě i tento aspekt způsobuje jeho popularitu a zájem o studium u žáků na naší škole.